Filozofická fakulta Jihočeské univerzity bude hostit světově unikátní konferenci o americkém písničkáři Bobu Dylanovi. Účastníci konference se totiž na rozdíl od jiných podobných konferencí tohoto druhu nebudou zabývat Dylanovým dílem, ale fenoménem „přivlastňování si Boba Dylana“. Na světě totiž zřejmě dnes neexistuje umělec, jehož jméno by sloužilo tolika lidem k tak různorodým účelům jako se to děje právě v případě amerického písničkáře. Nositel Nobelovy ceny za literaturu v tom s trochou nadsázky připomíná „kulturní obsah“ českého Járy Cimrmanna, jen v celosvětovém podání.

Bob Dylan je totiž v pravém slova smyslu někým, koho zná na Zeměkouli prakticky každý, i když zdaleka ne všichni se při vyslovení jeho jména vybaví, jaké dílo za ním stojí. A to vede právě k tomu, že je Dylanův odkaz využíván vykladači různých světonázorů, příslušníky hnutí i politických stran stejně jako kulturology. A to paradoxně tak, že některé výklady Dylanova významu jdou úplně proti sobě, jinými slovy Dylana si každý přivlastňuje po svém. A právě tímto dosud plně nepopsaným fenoménem se bude zabývat konference, kterou bude 24. až 25. listopadu pořádat Filozofická fakulta JU.

„Ten fenomén spočívá v tom, že Dylanova tvorba funguje ve veřejném prostoru už 60 let a vydatně oslovila několik generací, z nichž každá si z ní brala něco úplně jiného“ řekl portálu „Sciencezoom“ profesor Petr Bílek z FF JU, který konferenci pořádá. Nejde ale přitom podle něj o jen o různorodý pohled na Dylanovu uměleckou tvorbu, ale také na jeho život, politické a osobní názory, přístup k životu. Protože je Dylanova tvorba nesmírně široká a dnes jedenaosmdesátiletý umělec jako známá osobnost rezonuje v povědomí těch „nejstarších“ i těch „nejmladších“, stává se Dylan umělcem, přivlastňovaným lidmi se zcela různorodými názory. A to včetně těch, kteří třeba vůbec nevědí, jaké písničky přesně napsal. V tom je Dylan zcela výjimečný.

„Když jsem nedávno pořádal na fakultě seminář právě o Dylanovi, vůbec jsem netušil, jaký o něj bude zájem. A nakonec se přihlásilo tolik mladých lidí, že jsem musel zájemce odmítat,“ řekl profesor Bílek. Kdyby přitom byl podle něj tématem semináře Elvis Presley nebo jiná hudební hvězda minulosti, zdaleka by takovou pozornost u všech generací nevzbuzoval. Dylan je ale jiný. Zůstává nejen žijící legendou, ale i člověkem, kterého si i dnes lidé „přivlastňují“ jako součást svého života, a to bez ohledu na to, jestli je jim osmdesát nebo dvacet let.

Někdo má v mysli Dylana spojeného s levicovým hnutím v Americe, někdo jako „propagátora lidového kultury“, někdo jako geniálního písničkáře či „mírotvorce“, někdo zase za „pokryteckého levičáka“, který hlásá levicové názory, ačkoliv sám jezdí v „drahém mercedesu“. Všichni ale vědí, že „nějaký“ Dylan existuje a že jeho kulturní záběr je mnohem širší než jen oblast hudby.

„Takovému pohledu hodně pomohlo i to, že Dylan dostal Nobelovu cenu za literaturu,“ uvedl Bílek. Konference, pořádaná FF JU, má právě tento fenomén popsat a dát fenoménu „přivlastňování“ Dylana pokud možno nějaký ucelený rámec. V tomto ohledu je zřejmě zcela jedinečná, stejně jako je unikátní Dylanova osobnost. Světoznámý umělec vydal přesně před 60 lety svoje první, eponymní album.

„Geograficky by v centru zájmu konference měly stát apropriace Dylanovy tvorby do prostoru českých zemí a šíře i prostoru středoevropského, časově je téma otevřené čemukoli na ose posledních šedesáti let,“ řekl profesor Bílek.

Počet odborných pracovišť

56

Počet akademických pracovníků

850

Objem získaných grantů

728 milionů

Počet licencí a patentů

30