Čeští vědci, kteří se účastní polární výzkumu, se v dopise, zaslaném vedení Mezinárodního arktického vědeckého panelu (IASC), jasně vymezili vůči ruské agresi na Ukrajině. Zároveň se připojili k těm vědeckým týmům, které souhlasí s dočasným zastavením spolupráce IASC s Ruskem. Mezinárodní panel rozhodl o tom, že pozastaví spolupráci se všemi ruskými vědeckými institucemi, stojícími na straně režimu prezidenta Vladimíra Putina.
Čeští polární vědci toto rozhodnutí plně podporují. IASC to oznámili v dopise, jehož autorem je profesor Josef Elster z Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Znění dopisu oficiálně odsouhlasilo i vedení PřF a ministerstvo zahraničních vědcí. Portál „sciencezoom“ přináší český překlad textu, původně psaného v angličtině.
Vážený pane profesore Larry Hinzmane, prezidente IASC,
Vážená paní doktorko,
dovolte mi reagovat na Váš dopis z 1. března 2022 a představit názor českých vědců účastnících se výzkumu Arktidy na situaci na Ukrajině.
Předem bych chtěl rád představit historii českého polárního výzkumu. Rychlé společenské a politické změny započaté v České republice na konci minulého století byly následovány demokratickými revolucemi ve střední a východní Evropě (sametová revoluce, znovusjednocení Německa atd.) a později rozpadem Sovětského svazu.
Několik zemí střední a východní Evropy včetně České republiky se stalo členy Severoatlantické aliance a Evropské unie. V té době se také začaly rozvíjet československé a později české aktivity v oblasti polárního výzkumu.
Po roce 1989 se nám podařilo zorganizovat několik výzkumných expedic do různých částí Arktidy a Antarktidy. Náš výzkum probíhal převážně na souostroví Svalbard a na Antarktickém poloostrově. Mnoho výzkumných týmů navíc spolupracovalo s výzkumnou stanicí Abisko v subarktickém Švédsku. Český výzkum Arktidy úzce souvisel s výzkumem Antarktidy. V roce 2006 byla otevřena Výzkumná stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v severovýchodní části Antarktického poloostrova a v roce 2015 zahájila svou výzkumnou činnost Arktická výzkumná stanice Josefa Svobody na Svalbardu.
Česko-kanadský arktický ekolog Josef Svoboda, po němž má stanice jméno, je emeritní profesor Torontské univerzity a laureát Řádu Kanady. Zároveň byl před svým odchodem do exilu v roce 1968 politickým vězněm v komunistickém Československu (1949–1958) .
S ohledem na unikátní mezinárodní rozvoj českého arktického výzkumu a doporučení několika slavných arktických vědců požádala Česká republika o členství v Mezinárodním arktickém vědeckém výboru. Na ASSW 2011 v Soulu (Korea) byla naše žádost vetována Ruskou federací.
Vetem účasti České republiky jako bývalého satelitu Sovětského svazu během studené války ukázalo Rusko imperiální myšlení. Takové myšlení je neslučitelné s rolí IASC jako mezinárodní organizace podporující vědeckou spolupráci v Arktidě. Po tlaku ostatních arktických států na Ruskou federaci na dalším zasedání IASC v Montrealu v roce 2012 však byla ČR přijata.
Profesore Hinzmane, vážení představitelé zemí IASC, navrhuji pozastavit oficiální spolupráci IASC s Ruskou federací, dokud neukončí své donucovací aktivity, včetně vojenské agrese proti Ukrajině.
Zároveň čeští arktičtí (polární) vědci vyjadřují podporu otevřenému dopisu ruských vědců a vědeckých novinářů ze dne 24. února 2022 (https://trv-science.ru/2022/02/we-are-against- war-all/), kteří jednoznačně odsoudili ruskou ozbrojenou agresi proti Ukrajině. Chceme i nadále spolupracovat na individuální bázi nejen se signatáři toho dopisu, ale i s dalšími ruskými vědci, odsuzujícími ruskou agresi.
S pozdravem
profesor Josef Elster,
zástupce České republiky v IASC