Od února začíná na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity další kolo studijního programu Univerzity třetího věku „Schwarzenberský kanál“. Jeho absolventi dokonce poprvé v historii získají i diplom. Fakt, že se nejedná o úplně klasický druh diplomu, asi nikomu z účastníků studia nevadí.

Systém postgraduálního studia studia seniorů, zvaný Univerzita třetího věku, má na Jihočeské univerzitě už své pevné místo. A důkazem je mimo jiné i studijní  program, nazvaný „Schwarzenberský plavební kanál“.  Ten začal na Zdravotně sociální fakultě JU fungovat už v roce 2016, loni a předloni však musel být kvůli pandemii onemocnění covid-19 přerušen. Letos od února však opět nabírá studenty. A to s několika novinkami.

„Sám jsem absolvoval už dva programy univerzity třetího věku na Jihočeské univerzitě, a proto vím, že některým absolventům tohoto studia chybí, že na závěr nedostanou žádný titul. Z toho důvodu jsem se rozhodl, že úspěšní absolventi letos odejdou ze studií s titulem diplomovaný plavec,“ řekl se smíchem portálu „sciencezoom“ ředitel Schwarzenberského plavebního kanálu Hynek Hladík.

Titulování absolventů je podle něj samozřejmě myšleno s nadsázkou a odpovídá tomu, že vedle získávání nepochybných znalostí a dovedností by studium mělo být pro všechny účastníky programu zároveň i hrou. Takový je i obecný princip „univerzity třetího věku“, který si v posledních letech na JU získává stále více zájemců. A platí to i o naplnění programu „Schwarzenberský plavební kanál“.

Program představí unikátní vodní dílo na česko- rakousko-bavorském trojmezí, postavené zhruba před 200 lety pro splavování dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Groβe Mühl, k Dunaji a následně do císařského města Vídně. Svému účelu sloužil téměř 170 let (17931962).

Studijní program je dvoustupňový. Na úvodní cyklus přednášek o historii plavení dříví na Šumavě (jehož součástí byl právě i Schwarzenberský plavení kanál) navazuje „šumavský blok“ terénní výuky. Účastníci studie tedy vyjdou přímo do terénu, aby se nejen seznámili s krajinou, o níž se učí, ale také si „na vlastní kůži“ vyzkoušeli, jak se dřevo vlastně plavilo a jaké znalosti a dovednosti k tomu byly potřeba.

Garantem, moderátorem a průvodcem putování po stopách Schwarzenberského plavebního kanálu (známého a neznámého) na území Národního parku Šumava, v Rakousku a na bavorské straně Šumavy je právě ředitel SPK Hynek Hladík.

Program uzavírá „Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu“, složení praktické zkoušky z plavení dřeva na potoce Ježová/Iglbach, slavnostní předání diplomu a osvědčení za absolvování programu „Šumava. Schwarzenberský plavební kanál“.

Výuka začne 1. února 2022 na Zdravotně sociální fakultě JU v Českých Budějovicích, J. Boreckého 27, v sále A (1. poschodí) od 9:00 hodin. Ještě stále je možné se přihlásit: kurzovné za 1. semestr je 600 Kč. Přihlášku lze podat předem elektronicky na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Bližší informace lze získat na telefonním čísle 38 903 7515 nebo 38 903 7565. Po uzavření termínu pro podání přihlášky obdrží zájemci vyrozumění o otevření a zařazení do programu (otevření programu je limitováno počtem účastníků).

Počet odborných pracovišť

56

Počet akademických pracovníků

850

Objem získaných grantů

728 milionů

Počet licencí a patentů

30