Rektor nejznámější české univerzity by neměl podporovat ničím nepodložené konspirační teorie. Tak reagují někteří vědci a odborníci na to, že rektor UK Tomáš Zima podle nich zpochybnil přínos očkování a obvinil farmaceutické firmy z podvodu na lidech. Někteří lékaři žádají rovnou Zimovo odstoupení z funkce.

Tomáš Zima se měl dopustit podpory konspiračních teorií v nedávném rozhovoru pro MF Dnes, v němž jako už několikrát předtím kritizoval údajně příliš přísná a mnohdy i zbytečné opatření proti nákaze covidem-19. Mimo jiné tak uvedl, že roušky jsou hloupost, zvlášť ve školách, a covid-19 je „mediální virus“. Rektor Univerzity Karlovy ale zároveň vyjádřil přesvědčení, že za takzvanou „mediální pandemií“ (podle Zimy) stojí zájem farmaceutického průmyslu.

„Teď tu máme akorát hon farmaceutických firem a lidí, kteří z toho budou mít benefity, aby se plošně očkovalo na covid!“ řekl mimo jiné Zima. Jeho slova přitom tentokrát vyvolala ostrou reakci i u odborníků, kteří se obvykle k práci svých kolegů z univerzitního prostředí nevyjadřují. Do Zimy se pustil jeden z nejznámějších českých vědců, biolog Vojtěch Novotný, který zároveň učí na Jihočeské univerzitě.

„Profesor Tomáš Zima si myslí, že nyní nevidíme nic víc než hon farmaceutických firem za vyššími zisky. To je velmi smutný den pro naši nejstarší univerzitu a velmi dobrý den pro konspirační teoretiky!,“ napsal Vojtěch Novotný na svém FB-profilu. Nemá údajně problém s tím, že rektor zpochybňuje nebezpečí covid-19, to může být podle Novotného platná pozice. „Můžeme však o této problematice vést legitimní vědeckou diskusi nebo si zvolit diskusi ideologickou, založenou na konspiracích. Jsem zklamaný z toho, že si rektor úctyhodné univerzity zvolil druhou možnost,“ uvedl Novotný.

V rozhovoru s zpravodajský portál INFO.CZ pak svou kritiku ještě upřesnil. Podle něj může kdokoliv upozornit na nekalé praktiky farmaceutických firem, zobecňování ve smyslu „farmaprůmysl v honbě za zisky vyvolává umělou potřebu očkování“ staví vyjádření rektora na úroveň ryzí konspirace.

Očkování proti různým infekcím a nemocem je podle něj dokázalo zachránit a i nadále zachraňuje desítky milionů životů, Zimovo vyjádření však může být vodou na mlýn různým odpíračům vakcín. Zvlášť, když Zima na svých osobních stránkách sdílel rozhovor s titulkem „Očkování je krásný byznys…“

Podle Novotného pochopitelně farmaceutické firmy na vakcínách vydělávají, zároveň ale nesou náklady vývoje a i možné riziko neúspěchu. Zdůvodňovat vývoj vakcín jakousi konspiračními teoriemi je ze strany rektora UK poněkud nešťastné.  

Ještě mnohem ostřeji se přitom do Zimy pustil dětský lékař Daniel Dražan, člen výboru České vakcinologické společnosti. Ten Zimu rovnou vyzval k odstoupení. „Vyjádření pana Zimy je zcela mimo realitu. Jsem přesvědčen, že člověk, který poskytl tento rozhovor, by neměl stát v čele prestižní vzdělávací instituce,“ řekl Dražan INFO.CZ. Zpochybňování benefitu očkování a jeho znevažování jako byznysu farmaceutických firem je podle něj základním pilířem konspiračních teorií a nemá s vědeckými poznatky vůbec nic společného.

„Pan Zima si asi nedovede představit svět bez očkování. Dnešní vakcíny brání milionům dětských úmrtí ročně. Pokud nebudeme očkovat proti spalničkám, záškrtu, černému kašli či dětské obrně, znovu zde bude docházet k velkým počtům  dětských úmrtí a závažných celoživotních postižení,“ řekl Dražan v rozhovoru s INFO.CZ.  Zimův rozhovor podle něj obsahuje  i celou řadu dalších nepřesností a nepravd, kterých by se měl rektor vyvarovat. Ať už se jedná o srovnávání covid-19 s běžnou chřipkou nebo zpochybňování účinnosti roušek. Zima totiž mimo jiné v rozhovoru kritizoval Světovou zdravotnickou organizaci za to, že nejprve roušky nedoporučovala a pak náhle otočila a začala je naopak doporučovat. Pokud nějaká instituce obrátí „během měsíce názor o 180 stupňů“ , tak není podle Zimy věrohodná.

„Světová zdravotnická organizace změnila doporučení k používání roušek ze dvou důvodů. Na začátku jednak existovaly obavy, že nebude dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky. Jednak se o způsobu šíření viru a možnosti prevence vědělo málo. S přibýváním vědeckých poznatků došlo k změně doporučení. To by myslím rektor univerzity mohl pochopit,“ uvedl Daniel Dražan..

Počet odborných pracovišť

56

Počet akademických pracovníků

850

Objem získaných grantů

728 milionů

Počet licencí a patentů

30