Stále více lidí věří „šarlatánům“, kteří slibují, že za určitý poplatek zbaví člověka naprosto všech parazitů v těle. Podle docenta Oleg Ditricha z katedry parazitologie Jihočeské univerzity však absolventi těchto „detoxikačních programů“ hazardují nejen se svým zdravím, ale také v mnoha případech i se životem.
Takzvaná detoxikace organismu se stala hitem, jehož příznivým účinkům věří celá řada lidí se zdravotními potížemi. Na radu „terapeutů“ berou různá „antiparazitická“ léčiva, dokonce i toxické látky. A vědci jsou z takové „terapie“ často zděšení. „Zejména je nutné si uvědomit, že v naprosté většině případů je snaha zbavit se parazitů naprosto bezdůvodná,“ říká docent Ditrich. Počty parazitů lidí u nás v poslední době podle něj poklesly až o dva řády a pro zdravé lidi (pokud necestovali do tropických zemí nebo nemají těžce postiženou imunitu) nepředstavují vážný problém.
„To je v příkrém rozporu s desinformacemi, kterými nás zahlcují podvodní diagnostici,“ říká docent Ditrich. Šarlatáni nejrůznějšími metodami „nacházejí“ údajné parazity u všech svých klientů a následně připisují nalezeným parazitům prakticky veškeré možné zdravotní obtíže. A to včetně rakoviny. „Vyděšené klienty pak nadhánějí stejně podvodným léčitelům, kteří tyto neexistující parazitární infekce léčí nejrůznějšími způsoby, včetně takzvaného plazmování, což je něco jako léčivá lampa, známá z filmu Postřižiny,“ popisuje Oleg Ditrich.
Jiní podvodní léčitelé ordinují rostlinné přípravky, které jsou sice naprosto neúčinné, o to ale dražší. Další skupina praktikuje na všechny nemoci „zázračné minerální roztoky“. To jsou podle docenta Ditricha oxidační činidla, která mohou při vnitřním užití být až nebezpečná, zvláště pokud se jejich „výrobce“ splete o desetinné místo. I když pochopitelně existují léčiva, která dokáží zbavit a také zbavují pacienty parazitů, například tasemnice, část detoxikačních programů, nabízených „specialisty“ na internetu, zavání nejen šarlatánstvím, ale i hazardováním s lidským zdravím.
„Nejvíce nám však vadí ti, kteří na neexistující parazity doporučují skutečná účinná terapeutika“ říká docent Oleg Ditrich z katedry parazitologie Jihočeské univerzity. Lidé si totiž podle něj často neuvědomí, že snahou o dokonalé odčervení a vyčištění organismu do sebe vpravují doslova jedy. Jsou to látky, které jsou pro parazity o něco jedovatější než pro člověka. proto patří do rukou lékaře, který zohlední věk, váhu a zdravotní stav pacienta a předepíše jen určité množství léku, a to jen v případě, že je parazit skutečně zjištěn (parazitologickým vyšetřením). „Užívat tyto léky opatřené na černém trhu preventivně a zvyšovat si dávkování je nejen nesmyl, ale doslova hazard se zdravím,“ říká docent Ditrich.
Pro ilustraci cituje z dopisu, který mu například poslala jedna z pacientek s „dokonale vyčištěným“ organismem. Ve snaze dokázat, že vědci parazitům na rozdíl od terapeutů nerozumějí, se paradoxně sama „pochlubila“ zdravotními obtížemi po takzvané detoxikaci. „Dávku jsem ztrojnásobila. Bylo mi sice během léčby velmi špatně, ale nakonec jsem se zbavila opravdu všech parazitů, včetně těch v kloubech,“ napsala pacientka.
Poškození zdraví pacientů vlivem dlouhodobého užívání antiparazitárních léků není dnes podle Ditricha žádnou výjimkou. Podobné případy jsou lékařsky zdokumentované například v Nemocnici Na Bulovce nebo ve FN Plzeň. Podobné je to s užíváním „zázračných“ minerálních směsí, obsahující silná oxidační činidla, třeba chlordioxid. Ten parazitologové podle Ditricha používají, když chtějí vyčistit určité parazity (třeba giardie či kryptosporidie) ze stolice.
„Nalijeme na ně roztok, který je mnohem koncentrovanější než ten podávaný lidem v rámci takzvaného očištění. Zahubí sice bakterie, kvasinky a tak dále, ovšem cystám parazitů neublíží,“ říká docent Ditrich. Proto velmi pochybuje, že požití mnohem řidšího roztoku by mohlo člověka zbavit parazitů. Spíše naopak zahubí všechno ostatní.
„S těmito látkami zacházíme velmi opatrně. Při ústním požití vyvolává poškození žaludeční sliznice, projevující se bolestí, zvracením a průjmy, dále selhání ledvin, dehydrataci organismu s poklesem krevního tlaku a selhání dýchacích funkcí,“ vypočítá docent Ditrich. Jenže představa některých pacientů, že vědci o parazitech na rozdíl od některých lidových léčitelů lžou, je někdy tak silná, že jí nedokáže vyvrátit žádný racionální argument.
„Kde se bere tolik iracionality? Když někoho bolí zub, jde s tím k zubaři. U nás se už najde jen velmi málo lidí, kteří by s tímto problémem šli ke kováři nebo k zaříkávači. Proč tomu není podobně u lidí, kteří trpí domnělými parazity?“ ptá se docent Ditrich. Nejde přitom podle něj o to, že by se člověk neměl parazitickými organismy vůbec zabývat a léčit choroby, které mohou v některých případech vyvolat. „Jen by tak měl činit pod skutečně odborným dohledem a na základě skutečných poznatků, nikoliv představ,“ uzavírá docent Ditrich.